29 listopada 2017 r. w grupie ,,Odkrywców” odbyła się zabawa andrzejkowa, podczas której dzieci zapoznały się z tradycją i historią powstania tego święta. W trakcie zbawy, największym zainteresowaniem cieszył się tradycyjny wosk, który przedszkolaki lały przez dziurkę od klucza. Znaczną część andrzejkowych uroczystości wypełniały także tańce, pląsy i zabawy przy muzyce. Słodki poczęstunek był miłym zakończeniem wspaniałej zabawy, która sprawiła, iż wśród przedszkolaków zagościł radosny i wyjątkowy nastrój.
Aktualności
ZABAWA ANDRZEJKOWA ODKRYWCÓW
ANDRZEJKI U TROPICIELI
29 listopada 2017 r. w grupie Tropicieli zorganizowane zostały „Andrzejki”. Najpierw sześciolatki poszerzyły swoją wiedzę na temat tradycji i zwyczajów ludowych tego święta. Następnie rozpoczęła się impreza w magicznym nastroju, gdzie oprócz dobrej zabawy przy muzyce były wróżby, m.in.: rzut monetą do wody, wędrujące buciki, owocowe przestrogi, kim będę, gdy dorosnę? itd. Podczas andrzejkowych zabaw był również czas na zdrowe słodkości – w ramach warsztatów kulinarnych dzieci samodzielnie wykonały lizaka z owoców oraz gorzkiej czekolady. Oprócz tego dzieci częstowały się świeżymi i suszonymi owocami i w ogóle nie tęskniły za chipsami czy cukierkami. „Andrzejki” w grupie V były pełne radości, swobody i niespodzianek. Wszyscy uczestnicy byli uśmiechnięci i zadowoleni.
Smerfy w gabinecie dentystycznym
28 listopada dzieci z grupy IV odwiedziły gabinet dentystyczny. Zgłębiły tajniki zawodu dentysty oraz zapoznały się ze sprzętem niezbędnym do leczenia ząbków. Po krótkiej pogadance na temat higieny jamy ustnej przedszkolaki zbadaly swoje zęby;)
Biedronki "Cała Polska czyta dzieciom"
W środę 29.11.2017 r. w grupie II odbyło się oczekiwane spotkanie z mamą Faustynki w ramach kampanii Cała Polska czyta dzieciom. Nasz gość, Pani Anna Lepak-Chlebica, zainteresowała książką z przygodami Maszy i niedźwiedzia oraz książką Zabawy w wielkie sprawy. Warto rozbudzać w dzieciach zainteresowanie książką, dlatego dziękujemy za czas poświęcony naszym słuchaczom.
Najdłuższa książka rysunkowa w Malawie
27 listopada 2017 r. grupę VI ,,Odkrywców” i V ,,Tropicieli" odwiedzili starsi koledzy uczęszczający do Zespołu Szkół w Malawie. Celem spotkania był udział przedszkolaków w projekcie czytelniczym zorganizowanym w ramach obchodów 60 rocznicy kreacji postaci Misia Uszatka pod hasłem ,,Najdłuższa książka rysunkowa w Malawie”. Uczniowie zaprezentowali przedszkolakom bajeczkę, ukazującą przygody Misia Uszatka i propagującą pozytywne wartości i wzorce zachowań, niosące przesłanie szacunku wobec ludzi i świata. Do przeczytanego fragmentu bajki, dzieci wykonały ilustracje, które tworzyć będą karty książki.
Dziękujemy uczniom za zaangażowanie w projekt czytelniczy i mile spędzony czas.
ŚWIATOWY DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA
W dniu 24 listopada 2017 r. przedszkolaki uczestniczyły w obchodach Światowego Dnia Pluszowego Misia. Mimo to coraz nowocześniejszych i coraz atrakcyjniejszych zabawek, moda na misie nie przemija. Tego dnia każde dziecko przyszło do przedszkola ze swoim małym lub dużym, kolorowym, puchatym i mięciutkim przyjacielem – misiem, a każdy był piękny i wyjątkowy. Przedszkolaki poznały historię święta, wspólnie bawiły się przy piosenkach: „Dwa malutkie misie”, „Jadą, jadą misie”. Dla dzieci w tym dniu w przedszkolu przygotowano wiele atrakcji: zabaw ruchowch i plastycznych, degustacji miodku.
Ten dzień w przedszkolu pełen był uśmiechu oraz wspólnej zabawy, jednak najwięcej radości sprawił dzieciom sam fakt zaprezentowania swojego misia kolegom i możliwość zabawy z pluszakiem.
Starsi koledzy młodszym – Uczniowie Krasnalom
W piątek, 24 listopada 2017 roku, w grupie I odbyło się kolejne spotkanie czytelnicze z cyklu „Starsi koledzy młodszym”. Tym razem najmłodszych przedszkolaków odwiedzili chłopcy z kl. I a Jakub Dobrzański i Jakub Sitarz. Uczniowie przeczytali książkę o przygodach żółwika Franklina, propagującą ekologiczne zachowania u dzieci.
Dziękujemy uczniom za przybycie i ciekawą lekturę. Nie możemy doczekać się kolejnego spotkania z Wami i zaproponowaną przez Was literaturą!
Krasnale i Motylki „Cała Polska czyta dzieciom”
We wtorek 21 listopada 2017 roku w grupie I i III odbyło się kolejne spotkanie czytelnicze w ramach kampanii Cała Polska czyta dzieciom. Pani Natalia Podgórska, mama Mariki i Nataniela, już nie pierwszy raz propagowała czytelnictwo wśród naszych przedszkolaków. Tym razem przeczytała bajki pt. „Trzy świnki”, „Złotowłosa i trzy misie” oraz „Czerwonego kapturka”, które dzieciom bardzo się podobały. W interesujący sposób opisywała też kolorowe ilustracje czytanych utworów.
Bardzo dziękujemy Pani Natalii za zaangażowanie i aktywny udział w życiu naszego przedszkola!
Serdecznie zapraszamy Rodziców na wspólne spotkania czytelnicze z przedszkolakami!
(krasnale) https://przedszkolemalawa.edupage.org/album/?#gallery/381
(motylki) http://przedszkolemalawa.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=403
TROPICIELE I ODKRYWCY W MUZEUM LIZAKA
Dnia 16.11.2017r. sześciolatki udały się na wycieczkę do Muzeum Lizaka w Jaśle. Muzeum zostało założone z inicjatywy państwa Katarzyny i Grzegorza Schabińskich, którzy są współwłaścicielami zakładu Gran-Pik Liwocz, zajmującego się produkcją karmelowych wyrobów. Zwiedzanie muzeum zaczęliśmy od sklepiku ze słodkościami, tam dzieci mogły zobaczyć różne rodzaje lizaków, różniących się kształtem, wielkością i kolorem. Po muzeum oprowadzała nas pani przewodnik, która w ciekawy sposób opowiadała o początkach powstawania lizaków oraz jak wyglądała produkcja na przestrzeni kolejnych lat. Dzieci poznały historię zakładu Gran-Pik Liwocz, który swoją działalność rozpoczął w 1955 r., kilka lat wcześniej przed produkcją znanych chupa-chups’ów. Tropiciele i Odkrywcy mogli skosztować różnych rodzajów cukru, a także powąchać aromatów, które są wykorzystywane do produkcji słodyczy. Dzieci zobaczyły również eksponaty maszyn do wyrobu, formowania i pakowania lizaków. Jednak najwięcej radości sprawiło wszystkim własnoręczne wykonanie lizaka. To była ciekawa i słodka wycieczka. Dzieci zdobyły nowe wiadomości i doświadczenia. Z własnoręcznie zrobionym lizakiem i uśmiechem na twarzy dzieci bezpiecznie wróciły do domu.
Wycieczka bardzo udana, wszyscy jednak pamiętamy, że słodycze należy jeść z umiarem.
PASOWANIE BIEDRONEK
14 listopad to data pierwszej ważnej uroczystości przedszkolnej, jaką przeżyły przedszkolaki z grupy Biedronek. Dla najmłodszych było to ogromne przeżycie, ale trzymały się bardzo dzielnie. Recytowały wierszyki, śpiewały piosenki oraz tańczyły taniec śląski „Szot”, otrzymując od rodziców gromkie brawa. Rodzice maluchów z dumą obserwowali swoje pociechy dopingując tych najbardziej nieśmiałych. Po części artystycznej Pani Dyrektor Brygida Korab wyczytała przyrzeczenia, a dzieci powtarzały i przyrzekały: być zuchami, dzielnymi przedszkolakami, nie płakać, nie szlochać, zgodnie się bawić, szanować zabawki, po czym zostały uroczyście pasowane na przedszkolaka przez Dyrektora Zespołu Szkół w Malawie. Pan Dyrektor Jan Żyłka za pomocą „czarodziejskiego ołówka" dokonał uroczystego „Aktu pasowania". Każdy przedszkolak otrzymał dyplom i prezent w nagrodę za ogromne poświęcenie i zaangażowanie jakie włożyli w dniu ślubowania. Po słodkim poczęstunku, dzieci zawiesiły swoje zdjęcia na makiecie budynku, na znak że przedszkole do którego uczęszczają jest ich „drugim domem”. Dziękujemy naszym gościom za przybycie i gratulujemy naszym młodym artystom wejścia do grona przedszkolaków!!
Wychowawcy grupy: Bernadeta Sobczyk, Anna Duszyńska Pelc
PASOWANIE KRASNALI
Dnia 14 listopada 2017 roku w grupie I „Krasnale” odbyła się uroczystość „Pasowanie na przedszkolaka”. W tym ważnym wydarzeniu wzięli udział zaproszeni goście: Pan Dyrektor Jan Żyłka, Pani Dyrektor Brygida Korab, najbliższa rodzina przedszkolaków oraz starsze koleżanki i koledzy. Po przywitaniu zaproszonych gości, dzieci z najstarszej grupy VI zaprosiły najmłodszych do grona przedszkolaków i złożyły im życzenia. Następnie maluszki musiały zdać egzamin, składający się z zadań grupowych i indywidualnych. Oceny udzielanych odpowiedzi i wykonywanych działań dokonywał Pan Dyrektor Jan Żyłka oraz Pani Dyrektor Brygida Korab. Wszystkie dzieci zdały egzamin celująco! Zadania do wykonania mieli również Rodzice najmłodszych przedszkolaków, którzy nie zawiedli i spisali się na medal! Po złożeniu ślubowania przez Rodziców i przyrzeczenia przez dzieci, Pan Dyrektor magicznym ołówkiem uroczyście pasował każdego maluszka na prawdziwego PRZEDSZKOLAKA. Pani Dyrektor wręczyła dzieciom medale, a wychowawczynie pamiątkowe książki. Na koniec wszyscy spotkali się przy wspólnym stole na słodkim poczęstunku, aby móc podzielić się wrażeniami z pierwszego publicznego występu przedszkolaków. Wszyscy zebrani byli mile zaskoczeni i pełni podziwu dla małych artystów, za ich odwagę i talent.
Dziękujemy Gościom za udział w uroczystości i pomoc w jej przygotowaniu!
Wychowawcy grupy: Magdalena Dziobak, Paulina Kwiatek-Buż.https://przedszkolemalawa.edupage.org/album/?#gallery/400
STARSI KOLEDZY MŁODSZYM
W piątek, 17 listopada 2017 roku, dzieci z grupy I Krasnale gościły uczennice klasy Ia: Julitę Podgórską i Maję Kędzior. Dziewczynki zapoczątkowały cykliczne spotkania czytelnicze starszych koleżanek i kolegów ze szkoły z przedszkolakami. Uczennice zaprezentowały utwór pt. „Kurczaczek płaczek”, który bardzo się wszystkim podobał. Dziękujemy dziewczynkom za zaangażowanie i zaproszenie młodszych koleżanek i kolegów do świata książek.
TEATRZYK "BAJKA"
15 października 2017 r. nasze przedszkole odwiedzili aktorzy z Teatru „Bajka” ze spektaklem „Wielkie sprawy Małej Żaby”. Kolorowe postacie poprzez zawartą w scenariuszu historię, uczyły dzieci szacunku do przyrody i tolerancji do innych. Dzieci obserwowały spektakl z dużym zainteresowaniem, gdyż tym razem zamiast „żywych aktorów” występowały kukiełki, które bardzo się im spodobały.
Na zakończenie przedszkolaki podziękowały gościom gromkimi brawami.
AKTYWNA PRZERWA MIĘDZYZAJĘCIOWA
W dniu 10.11.2017 r. podjęliśmy nową inicjatywę, pod nazwą "Aktywna przerwa międzyzajęciowa", którą dzieci bardzo polubiły. Celem przedsięwzięcia jest promowanie pełnego inwencji wypoczynku, a także integracja międzyklasowa. W II i IV piątek każdego miesiąca w godz. 11.00-11.15 Tropiciele będą mieli okazję aktywnie spędzić czas podczas przerwy międzyzajęciowej, m.in. poprzez udział w grach i zabawach, które wymyślą i przeprowadzą uczennice kl. 5b pod czujnym okiem nauczyciela. Podczas pierwszego spotkania sześciolatki z zaangażowaniem brały udział w interesujących zabawach, przygotowanych przez starsze koleżanki, a te z kolei były bardzo usatysfakcjonowane z dobrze wykonanego zadania. Z zapałem układają plan kolejnego, radosnego spotkania.
II EDYCJA GMINNEGO KONKURSU POEZJI I PIOSENKI PATRIOTYCZNEJ "DO NIEPODLEGŁEJ"
09 listopada 2017 r. w Zespole Szkół w Malawie odbyła się II edycja Gminnego Konkursu Poezji i Piosenki Patriotycznej pt. ,,Do Niepodleglej”. W konkursie uczestniczyły przedszkolaki z terenu Gminy Krasne.
Celem tego konkursu było:
-
Pielęgnowanie postaw patriotycznych.
-
Upowszechnianie kultury języka wśród dzieci.
-
Popularyzowanie piękna i wartości narodowej kultury.
-
Rozbudzanie i rozwijanie zainteresowań poezją i piosenkami patriotycznymi.
-
Rozwijanie recytatorskich, wokalnych i aktorskich uzdolnień dzieci.
-
Promocja talentów.
-
Uczenie rywalizacji w przyjaznej atmosferze.
Sześćdziesiąt przedszkolaków z całej Gminy Krasne w eleganckich strojach z kotylionami na piersi zaprezentowało swoje talenty.
Zespół Szkolno – Przedszkolny w Krasnem – 16 osób
Gminne Przedszkole w Strażowie – 7 osób
Gminne Przedszkole w Palikówce – 7 osób
Zespół Szkół w Malawie – 30 osób
Na tę uroczystość przybyli goście: dyrektorzy, nauczyciele oraz rodzice dzieci z gminnych przedszkoli.
Nad całym konkursem czuwało specjalnie powołane na tę okazję jury w składzie:
Przewodniczacy jury: Pan Robert Żołynia-Sekretarz Gminy Krasne
Pan Ireneusz Śpiewla- Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury i Biblioteki w Krasnem
Pani Małgorzata Antczak-Bibliotekarz
Na początku Pan dyrektor Zespołu Szkół w Malawie Jan Żyłka przywitał wszystkich zebranych gości, następnie zwrócił uwagę na wartość pielęgnowania pięknej polskiej kultury. W dalszej części Pani dyrektor Brygida Korab przedstawiła cel konkursu, a następnie na scenę zaprosiła dzieci z najstarszej grupy „Odkrywcy”, które pod kierunkiem Pani Jolanty Bobeł zaprezentowały pokazowy taniec ludowy „Krakowiak”. Po wspaniałym występie tancerzy, odbyła się główna część naszej uroczystości, czyli patriotyczny konkurs recytatorsko - piosenkarski.
Na naszej scenie zabrzmiało czternaście pieśni patriotycznych zaśpiewanych przez dwudziestu ośmiu uczestników, oraz dwadzieścia dziewięć wierszy, które wyrecytowało trzydzieści dwoje dzieci.
Wszystkie dzieci zaprezentowały bardzo wysoki poziom i był to konkurs niezwykle wyrównany.
Następnie czekając na werdykt odbył się słodki poczęstunek, a dzieci obejrzały prezentację multimedialną pt. „Symbole narodowe”.
Po naradzie jury wyłoniło zwycięzców w dwóch kategoriach: wiersz i piosenka.
W kategorii wiersz:
I miejsce zajęła ALEKSANDRA BIENIEK (ZS w Malawie)
II miejsce zajął DOMINIK LINKERT (ZS w Malawie)
III miejsce zajął MACIEJ PODLESIECKI (ZS w Malawie)
W kategorii piosenka:
I miejsce zajęły TEREZA PROCHAZKOVA i MARIKA GUZIK (ZSP w Krasnem)
II miejsce zajęła ALICJA DECOWSKA (ZS w Malawie)
III miejsce zajął JAKUB GAWEŁ (GP w Palikówce)
Zostały przyznane także wyróżniania:
Wiersz:
-MIKOŁAJ MAGIERSKI ( ZSP w Krasnem)
-JAKUB WIŚNIOWSKI (ZS w Malawie)
Piosenka:
- ALEKSANDER MARCINEK, KACPER ZAHRADNIC'EK, FILIP ZAHRADNIC'EK, WIKTORIA NYCZ, ALEKSANDRA DYBOWSKA i EMILIA JACHOWICZ (GP w Strażowie)
- WERONIKA ROŻEK, STANISŁAW PIOTROWSKI, MAJA KWOLCZAK i NIKODEM LEJA (ZS w Malawie)
Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy, oraz upominki. To była niezwykła uroczystość pełna emocji i wzruszeń. Serdeczne gratulacje i podziękowania należą się wszystkim małym wykonawcom. Dziękujemy także wszystkim nauczycielom i rodzicom za ogromne zaangażowanie, poświęcony czas i trud w przygotowaniu swoich pociech do występu.
Organizatorzy:
Jolanta Bobeł
Magdalena Dziobak
Paulina Kwiatek- Buż
Teresa Lampart – Halaburda
-
SMERFY ,,Cała Polska czyta dzieciom''
10 listopada 2017 roku w grupie IV miało miejsce kolejne spotkanie z cyklu ,, Cała Polska czyta dzieciom". Tym razem naszym gościem była Pani Ania Staszkiewicz, mama Mai. Przeczytała ona dzieciom dwie piękne legendy polskie:,, Legendę o smoku wawelskim" i ,,Legendę o Warsie i Sawie". Poprzez lekturę polskich legend Pani Ania chciała przybliżyć dzieciom historię naszego państwa polskiego.
Dziękujemy Pani Ani za poświęcony czas i wspólne czytanie.
TAJEMNICA JESIENNEGO LASU
W środę 8 listopada 2017 r. w GOKiB w Krasnem odbył się Koncert Jesienny oraz finał Gminnego Konkursu „Tajemnica jesiennego lasu” z udziałem naszych przedszkolaków. Wieczorek zainaugurował występ grupy wokalnej i tanecznej „Gwiazdeczki”. Uroczyste wręczenie dyplomów i nagród dokonał Pan Wójt – Wilhelm Woźniak, Pan Ireneusz Śpiewla – Dyrektor GOKiB i Pani Irena Tuszyńska - instruktorka plastyki, a zarazem inicjatorka konkursu. Wśród laureatów byli wychowankowie naszego przedszkola. Wyróżnienie zdobyli:
Seweryn Kuczma (l.3), Zuzanna Szpunar (l.6), Anna Nowak (l.6) i Sebastian Cieniek (l.6); I nagrodę otrzymali: Wiktoria Kulig (l.6) i Maciej Podlesiecki (l.6), II nagrodę zdobyły: Milena Ruszel (l.6) i Aleksandra Siorek (l.6), a po III nagrodę sięgnęła Weronika Rożek (l.6)
Finałem jesiennego wieczoru był koncert BIG BAND z Zespołu Szkół Muzycznych Nr 2 z Rzeszowa pod kierownictwem Rafała Kulpińskiego.
Wszystkim laureatom gratulujemy i życzymy wielu sukcesów i rozwoju pasji plastycznych.Do szerszej relacji z Koncertu Jesiennego zapraszamy na stronę GOKiB w Krasnem:
SMERFY W TEATRZE
08.11.2017 roku grupa IV wybrała się do Teatru im Wandy Siemiaszkowej w Rzeszowie na spektakl pt. "Przygody Koziołka Matołka" Radosny spektakl z wartką akcją, kolorowymi kostiumami i wesołymi piosenkami bardzo podobał się dzieciom, które żywo reagowały spontanicznym śmiechem na obfitujące w przedstawieniu zabawne sytuacje.
WARSZTATY KULINARNE TROPICIELI
W ramach realizacji cyklicznych warsztatów kulinarnych pod hasłem „Na tropie zdrowych potraw”, w ostatnim dniu października, Tropiciele uczestniczyli w spotkaniu z panią mgr inż. Katarzyną Frączek - dietetykiem z Centrum Dietetycznego Naturhouse. Podczas spotkania dzieci dowiedziały się, w jaki sposób żywność wpływa na nasze zdrowie i codzienne funkcjonowanie. Pani Kasia wyjaśniła, dlaczego należy ograniczać słodycze i słodkie napoje, a zwiększyć spożycie warzyw i owoców. Wyjaśniła również dzieciom w oparciu o ilustracje, że oprócz dobrego żywienia bardzo ważna jest aktywność fizyczna. Dzieci z zainteresowaniem słuchały i zapamiętywali to, co dla nich powinno być ważne w codziennych posiłkach. Niewątpliwą atrakcją warsztatów było wspólne komponowanie warzywnych przekąsek – cudnych pomidorowych biedroneczek oraz paprykowych wagoników, wypełnionych warzywami. Na koniec Tropiciele zaprosili Odkrywców na wspólne degustowanie warzywnych smakołyków. Przygotowane przekąski zostały zjedzone ze smakiem.
Serdecznie dziękujemy pani Kasi za zajęcia poświęcone zdrowemu odżywianiu.
TROPICIELE I AKCJA KROKUSY
W dniu 31.10.2017 r. Tropiciele uczestniczyli w akcji przyrodniczej pod hasłem „Krokusowy dywan w ogrodzie szkolnym”. Dzieci z uwagą wysłuchały wskazówek na temat prawidłowego sadzenia i umieszczania cebulek w ziemi, zapoznały się z narzędziami ogrodniczymi, a następnie z wielkim zaangażowaniem i precyzją przystąpiły do wykonywania prac. Przy kopaniu pomogli im starsi uczniowie ze szkoły. Posadzono ponad 100 cebulek krokusa. Z niecierpliwością wszyscy oczekujemy wiosny, aby móc cieszyć się z efektów wykonanych nasadzeń.
Archiwum Aktualności