NA TROPIE GIER PLANSZOWYCH
- W kwietniu Tropiciele polecają kooperacyjną grę "Potwory do szafy". Jest to gra typu memory w nowej, bajkowej aranżacji. Piękne ilustracje, proste reguły gry oraz bliska sercu każdemu dziecku tematyka, zachęcą do wspólnej zabawy. Aby wygrać z nocnymi straszydłami gracze muszą ze sobą współpracować. Potwory są niezwykle przebiegłe, ale mają jeden słaby punkt - boją się dziecięcych zabawek. Aby je pokonać należy znaleźć kafelek, na którym znajduje się ten sam obrazek zabawki, co na karcie potwora. Gracze odnoszą wspólne zwycięstwo jeśli uda im się zagonić wszystkie stwory do szafy. Urozmaicone warianty gry pozwalają dopasować zasady do wieku i umiejętności dziecka. Nie bój się potworów! Zagraj w naszą grę i wygoń je do szafy!
SPOTKANIE Z REGIONALNĄ AUTORKĄ KSIĄŻECZEK DLA DZIECI, PANIĄ STANISŁAWĄ BEŁCH
23 kwietnia przedszkolaki uczestniczyły w spotkaniu z regionalną pisarką, panią Stanisławą Bełch. Rzeszowska autorka zbioru opowiadań pt.: "Wesołe historie" oraz "Snip i Kocio" opowiedziała dzieciom o swojej twórczości i zainteresowaniach. Przybliżyła również pracę pisarza. Dzieci miały możliwość wcielenia się w rolę reporterów zadając mnóstwo pytań pisarce, dotyczących bohaterów opowiadań oraz ich dalszych losów. Odbył się także konkurs wiedzy na temat treści zaprezentowanych utworów. Spotkanie upłynęło w miłej atmosferze. O tym jak bardzo podobała się twórczość pani Stanisławy świadczyła duża aktywność dzieci w trakcie spotkania. Na zakończenie wszystkie przedszkolaki otrzymały pamiątkowe zakładki i ilustracje z autografem autorki. Z pewnością uczestnictwo w spotkaniu z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich, zachęciło młodych czytelników do sięgania po literaturę dziecięcą.
KRASNALE W BIBLIOTECE
23 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Z tej okazji dzieci z grupy I -Krasnale udały się do Publicznej Biblioteki w Malawie. Pani bibliotekarka opowiedziała przedszkolakom o swojej pracy, o zasadach jakie obowiązują w bibliotece oraz o tym, jak należy korzystać z księgozbiorów. Następnie przeczytała dzieciom książkę pt. „Krecik ratuje zajączka”. Dzieciom podobał się czytany utwór, ale najbardziej interesowały ich książeczki na regałach, które mogli obejrzeć. Po burzliwych naradach, wspólnie udało się wybrać najciekawsze pozycje w celu wypożyczenia, które przeczytamy w najbliższym czasie w przedszkolu. Na zakończenie Pani Alicja podziękowała wszystkim za przybycie, uważne słuchanie czytanego utworu oraz zachęcała dzieci do odwiedzenia biblioteki wraz z rodzicami w celu zapisania się do niej i korzystania z księgozbiorów. Na pamiątkę wręczyła wszystkim dzieciom kolorowe zakładki do książek.
Dziękujemy Pani Alicji za życzliwe przyjęcie i obiecujemy, że niedługo znowu się zobaczymy!
MOTYLKI W GABINECIE STOMATOLOGICZNYM
We wtorek 24.04.2018 roku dzieci z grupy III – Motylki odwiedziły gabinet stomatologiczny. Poznały specyfikację zawodu stomatologa oraz zapoznały się ze sprzętem niezbędnym do leczenia zębów. Po krótkiej pogadance na temat higieny jamy ustnej każdy przedszkolak mógł usiąść na fotelu w celu kontroli jamy ustnej.
Celem wizyty była pogadanka na temat ważności i konieczności dbania o higienę jamy ustnej, przełamanie obaw przed wizytą u dentysty, a także kształtowanie nawyków prozdrowotnych. Przedszkolaki dobrze wiedzą o negatywnym wpływie próchnicy na zęby mleczne i na zęby stałe, wiedzą jakie pokarmy dobrze służą budowie zębów, a jakie je niszczą.
Bardzo dziękujemy za cenne wskazówki i miłą atmosferę.
MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ ZIEMI
20.O4.2018 r. obchodziliśmy w przedszkolu "Dzień Ziemi". W tym dniu młodsze przedszkolaki przyszły do przedszkola ubrane na zielono, na znak tego, że wszyscy chcemy, aby nasza planeta była czysta, zielona. Na głowach miały opaski symbolizujące różne zwiastuny wiosny, które wcześniej samodzielnie wykonały. Dbamy o naszą planetę dlatego nie chcemy, aby wyglądała tak, jak na obrazkach demonstracyjnych (połamane drzewa , zaśmiecone lasy, zanieczyszczone powietrze i woda) Wszystkie przedszkolaki złożyły przyrzeczenie "PRZYJACIELA PRZYRODY", którego będą przestrzegać. Były również wesołe tańce wokół globusa.
Kolejnym punktem obchodów "Dnia Ziemi" była praca zbiorowa - wykonanie drzewa ekologicznego, zdrowego i szczęśliwego. Dzieci wykonały zadanie bardzo dobrze i zgodnie, a drzewo można oglądać w szatni, w której jest wywieszone. Natomiast w szatni starszaków można podziwiać wystawę pt. „Drugie bardzo twórcze życie plastikowych śmieci”.
Starsze przedszkolaki odwiedziły młodszych wraz z transparentem i krótką pogadanką na temat konieczności dbania o naszą planetę. Sześciolatki wręczyły młodszym kolegom i koleżankom pudełeczka na zużyte baterie.
Następnie było sadzenie bratków oraz innych roślin, a na zakończenie przedszkolaki otrzymały medale ,,Przyjaciela przyrody”. Przedszkolaki poprzez różne działania chciały promować ochronę środowiska oraz rozszerzać świadomość ekologiczną i życie w zgodzie z naturą
To był wspaniały dzień. Na długo pozostanie wszystkim przedszkolakom w pamięci. Dziękujemy wszystkim za aktywny udział w ochronie naszego środowiska.
HODOWLA DŻDŻOWNIC U TROPICIELI-TEORIA, PRAKTYKA I DUUUŻO RADOŚCI
W słoneczne popołudnie, 19 kwietnia 2018 r. przyrodnicy z grupy V postanowili poobserwować życie dżdżownic, dlatego założyli ich hodowlę. Najpierw była teoria i dużo ciekawostek. Następnie dzieci z pomocą pani wychowawczyni przygotowały akwarium, czyli warunki podobne do tych w naturalnym środowisku. Następnie odbyło się poszukiwanie dżdżownic w ogrodzie szkolnym. Każdy znaleziony okaz wywoływał u Tropicieli zachwyt. Hodowla będzie źródłem spontanicznych obserwacji i snucia trafnych wniosków. Powyższe działania wpłyną także na kształtowanie umiejętności prowadzenia obserwacji, dzielenia się spostrzeżeniami, wzbogacania słownika - rozwijanie myślenia przyczynowo - skutkowego oraz doskonalenie percepcji wzrokowej. Po zakończonych obserwacjach, które będą prowadzone przez kilka dni, dżdżownice zostaną umieszczone w naturalnym środowisku - tam, skąd zostały wykopane.
SPOTKANIE Z RATOWNIKIEM MEDYCZNYM W GRUPIE ODKRYWCÓW I TROPICIELI
W dniu 17 kwietnia 2018 r. Odkrywcy i Tropiciele gościli ratownika medycznego - pana Piotra Wasylika z Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Rzeszowie, który przeprowadził warsztaty dla dzieci z zakresu udzielania pomocy przedmedycznej. Pierwszym punktem spotkania było utrwalenie z dziećmi numerów alarmowych oraz sposobu ich wybierania za pomocą smartfona. Ważnym elementem tego działania jest umiejętność odblokowania przez dzieci telefonu w celu wybrania numeru alarmowego. Kolejnym, a zarazem najciekawszym i bardzo ważnym punktem warsztatów, były praktyczne ćwiczenia na fantomie. Początkowo dzieci przyglądały się czynnościom wykonywanym przez ratownika, a następnie, według jego wskazówek próbowały naśladować masaż serca. Dzieci dowiedziały się również jak należy sprawdzić przytomność osoby poszkodowanej i co należy robić w takiej sytuacji. Ponadto sześciolatki zostały zapoznane ze sposobem użycia koca ratunkowego.
Były to niezwykle ważne warsztaty, gdyż uwrażliwiły dzieci na potrzebę reagowania w sytuacjach zagrożenia życia i dostarczyły im wiedzy, dzięki której w przyszłości mogą uratować komuś życie.
KRASNALE I BIEDRONKI W KINIE HELIOS
W poniedziałek, 16 kwietnia 2018 roku, przedszkolaki z grup I i II (Krasnale i Biedronki) wybrały się do kina Helios na bajkę pt. "Pszczółka Maja: Miodowe Igrzyska". Przed obejrzeniem bajki, dzieci wzięły udział w lekcji na temat pszczół, ich życia, powstawania miodu, zakończonej quizem, z którym nasze przedszkolaki poradziły sobie celująco. Następnie dzieci poznały rezolutną pszczółkę Maję i jej przyjaciół biorących udział w zawodach, których stawką były zapasy miodu, bez których ul nie przetrwałby zimy. Dzieci z uwagą śledziły losy głównej bohaterki, jej determinację, upór i podejmowane decyzje. Urocza i niesforna pszczółka zyskała sympatię najmłodszych widzów, a bajecznie kolorowa, zabawna i mądra opowieść o prawdzie, sprawiedliwości, odwadze i otwartości na długo pozostanie w ich pamięci.
AKADEMIA NAUKI W GRUPIE SMERFÓW I MOTYLKÓW
16 kwietnia 2018 r dzieci z grupy III i IV uczestniczyły w zajęciach z cyklu ,,Nauka dla malucha". Tematem spotkania była Aerodynamika. Pani Ola podczas prezentacji multimedialnej zapoznała dzieci z historią lotnictwa , z różnorodnymi rodzajami samolotów ( największy samolot, najdroższy czy najszybszy). Wspólnie z przedszkolakami próbowała też napełnić balon ciepłym powietrzem, a także przygotowała inne, bardzo ciekawe eksperymenty związane z aerodynamiką. Dziękujemy za super zajęcia i czekamy na kolejne, niestety ostatnie w tym roku szkolnym.
STARSI KOLEDZY MŁODSZYM – UCZNIOWIE KRASNALOM
W piątek, 13 kwietnia 2018 roku, najmłodszych przedszkolaków odwiedziły uczennice klasy I a: Maja Kawalec i Julita Podgórska. Dziewczynki, w ramach kampanii Cała Polska czyta dzieciom, rozwijają zainteresowania czytelnicze i propagują czytelnictwo w naszym przedszkolu. Podczas piątkowego spotkania przeczytały książkę pt. „Martynka szuka Pufka”, opowiadającą o pouczającej przygodzie sympatycznej dziewczynki. Pełne uroku opowiadanie, przyciągające uwagę ilustracje, nie pozostawiły dzieci obojętnych na zaproponowaną lekturę i już nie mogą doczekać się kolejnego spotkania ze starszymi uczniami.
Dziękujemy dziewczynkom za wizytę w naszej grupie i zapraszamy do nas ponownie!
TROPICIELE I ODKRYWCY W FABRYCE CZEKOLADY
- Dzieci z grupy V i VI świętowały przypadający na 12 kwietnia Dzień Czekolady w Fabryce Czekolady Coco De Mer w Rzeszowie. Celem wycieczki było poznanie tajników produkcji tego pysznego smakołyku. Na miejscu dzieci mogły skosztować trzech jej rodzajów, czyli czekoladę deserową, mleczną i białą. Sześciolatki dowiedziały się, jak powstaje przysmak w tejże fabryce. Wszystkie produkty wykonywane są ręcznie, z naturalnych surowców i według oryginalnej receptury. Sześciolatki tworzyły także samodzielnie czekoladowe kompozycje, wykorzystując do tego prawdziwą mleczną czekoladę. Czekolada bardzo długo czekała na światowe odkrycie. Co prawda specjalnym napojem czekoladowym rozkoszowali się już Majowie i Aztekowie, ale ziarna kakaowca do Europy przywiózł dopiero w XV wieku Krzysztof Kolumb. Następnie minąć musiało kilkaset lat zanim w Niemczech powstała pierwsza tabliczka czekolady. Spożywana w umiarkowanych ilościach dobrze wpływa na zdrowie. Badania wskazują, że substancje zawarte w czekoladzie pozytywnie wpływają na układ krążenia i pracę mózgu oraz wyraźnie poprawiają nastrój. Polecamy więc każdemu kostkę czekolady na poprawę humoru.
ŚWIATOWY DZIEŃ CZEKOLADY
W czwartek 12 kwietnia 2018 roku w naszym przedszkolu obchodziliśmy Światowy Dzień Czekolady. To słodkie święto uwielbiają wszyscy fani brązowych tabliczek oraz różnych batonów i bombonierek. Tego dnia warto zjeść więcej niż na co dzień , ale nie samemu, ponieważ czekolada lepiej smakuje w towarzystwie oraz po prostu trzeba się nią dzielić. Przedszkolaki po prostu przeżyli ten dzień słodko, miło i czekoladowo.
DZIECIAKI MLECZAKI
- Mleko jest ważnym i smacznym produktem, którego spożywanie jest konieczne dla prawidłowego rozwoju każdego dziecka. Tajemnica znaczenia nabiału tkwi w wapniu, który jest głównym budulcem kości. Podczas pobytu w przedszkolu, dzieci poznają zalety spożywania produktów mlecznych, a także często samodzielnie przyrządzają proste potrawy na bazie nabiału. W ten sposób nabywają zdrowe nawyki żywieniowe. Od kwietnia br. nasza placówka przyłączyła się do ogólnopolskiego projektu "Dzieciaki Mleczaki", z którym swoją mleczną przygodę rozpoczęli już Tropiciele i Odkrywcy. Wkrótce dołączą do nich pozostałe grupy przedszkolne, bowiem za kilka tygodni będziemy obchodzić Światowy Dzień Mleka. Z tej okazji planujemy m.in. turniej wiedzy i sprawności dla naszych wychowanków pod hasłem "Dzieciaki Mleczaki - Zdrowe Przedszkolaki". Tymczasem zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z naszych dotychczasowych mlecznych przygód.
SMERFY W EUROPEJSKIM CENTRUM BAJEK W PACANOWIE
12 kwietnia 2018 roku dzieci z grupy IV wybrały sie na wycieczkę do Pacanowa. Celem naszej podróży było zwiedzenie Europejskiego Centrum Bajek im. Koziołka Matołka – wystawy „Bajkowy świat”, która utrzymana jest w charakterze interaktywnej zabawy.Odwiedzając Pacanów znaleźliśmy się w wyśnionej krainie, pełnej kolorów i niespodzianek gdzie czekały na nas liczne atrakcje. Rozpoznawaliśmy przedmioty pochodzące z różnych bajek, udaliśmy się w podróż zaczarowanym pociągiem (min. pod ziemię, w morskie głębiny, przestworza i kosmos). Gdy bajkowi podróżnicy poczuli się zmęczeni udali się do „Czarodziejskiego lasu”.W sali kinowej obejrzeliśmy film z przygodami Koziołka Matołka, a także zobaczyliśmy co kryje się po drugiej stronie lustra. Wycieczka była bardzo udana i dostarczyła wszystkim wiele niezapomnianych wrażeń.
,,CALINECZKA" TEATRZYK BAJKA
W środę 11.04.2018 gościliśmy po raz kolejny Teatr Bajka ze spektaklem pt. „Calineczka”. Bajka ukazała cierpienie Calineczki w otoczeniu zwierząt, które widziały tylko jej piękno zewnętrzne. Jednak Calineczka miała nie tylko urodę, ale też dobre serce i zawsze chętnie pomagała innym. Najważniejsze, że dzieci zauważyły dobro jakie Calineczka uczyniła motylowi i jaskółce, a to dobro wróciło do niej jak potrzebowała pomocy. Wierzymy, że nasi podopieczni będą się kierować takimi wartościami w swoim życiu.
ZAJĘCIA NA BASENIE
10 kwietnia sześciolatki z grupy V rozpoczęły zajęcia w Ośrodku Sportu i Rekreacji w Nowej Wsi. Dzieci zostały zapoznane z obowiązującym regulaminem pływalni "Fala", zasadami bezpieczeństwa podczas przebywania na basenie oraz poznały specyfikę pracy Ratownika. Celem zajęć była adaptacja środowiska wodnego, oswojenie z wodą, popularyzacja aktywnego spędzania czasu wolnego. Na pierwszych zajęciach dzieci nauczyły się poruszania w wodzie, zanurzania głowy, wydechów do wody, skoków do wody płytkiej, zjazdów na zjeżdżalni.
Tropiciele świetnie się bawili zdobywając nowe umiejętności.
Na kolejnych lekcjach nauki pływania dzieci będą doskonalić zdobyte umiejętności i uczyć się nowych.
ZABAWY NA ŚWIEŻYM POWIETRZU- MOTYLKI
Piękna wiosenna pogoda pozwoliła przedszkolakom wyjść na wymarzony, przedszkolny plac zabaw. Dzieci z wielką radością bawiły się na świeżym powietrzu oraz oglądały zmiany zachodzące w przyrodzie. Takie wyjścia dostarczają naszym podopiecznym niesamowitych pozytywnych wrażeń oraz radości.
TOPICIELE I ODKRYWCY PROGRAMUJĄ ROBOTY
5 kwietnia sześciolatki z grupy V i VI bawiły się robotami DASH. Te sympatyczne robociki dostarczyły dzieciom wiele radości, bowiem zaprogramowane jeździły po sali, reagowały na głos, omijały przeszkody, tańczyły i śpiewały. Zdobyte umiejętności dzieci będą rozwijały na zaplanowanych kolejnych warsztatach z Akademią Programowania Code Fun.
PROJEKTOWANIE ROBOTAMI U MOTYLKÓW
We wtorek 10 kwietnia 2018 roku, grupa III Motylków miała okazję poznać miłych gości z Akademii Programowania Robotami Dash i Dot. Panie w bardzo ciekawy sposób rozpoczęły z przedszkolakami warsztaty edukacyjne. Dzieci z wielkim zaangażowaniem i zainteresowaniem zapoznały się ze sposobem obsługi i programowania robotami. Bardzo dobrze radziły sobie z kodowaniem oraz programowaniem własnych robotów, a także współpracą w zespole. Dzieci świetnie bawiły się zdobywając przy tym wiedzę oraz zdolności myślenia i planowania.
Bardzo dziękujemy za przybycie oraz zapraszamy już za miesiąc.
STARSI KOLEDZY MŁODSZYM – UCZNIOWIE KRASNALOM
W dniu 6 kwietnia w grupie I odbyło się kolejne spotkanie czytelnicze z serii „Starsi koledzy młodszym”. Do Krasnalków przybyły uczennice klasy I a: Maja Kędzior i Maja Kawalec z interesującą lekturą. Dziewczynki wybrały książkę Joanny Jagiełło pt. „Różowe babeczki”, opowiadającą o niepokojących zdarzeniach, które miały miejsce w cukierni pani Bajadery. Odkrycie winnych było nie lada wyzwaniem dla detektywa Lucjana Zagadki i jego rezolutnej córki Lusi, a w śledztwie ważne okazały się dociekliwość, logiczne myślenie oraz umiejętność dedukcji. Doskonałym dopełnieniem fabuły są ilustracje Marty Krzywickiej, które przedszkolakom bardzo się podobały.
Dziękujemy uczennicom za przybycie, ciekawą lekturę i zapraszamy do nas ponownie!
Archiwum Aktualności