- Cała Polska Czyta Dzieciom
- Cała Polska Czyta Dzieciom - dyplomy uznania
- MAŁY MIŚ W ŚWIECIE WIELKIEJ LITERATURY
- AUTOCHODZIK. GOTOWI DO DROGI
- PIĘKNA NASZA POLSKA CAŁA
- MAMO, TATO WOLĘ WODĘ!
- BEZPIECZNE PRZEDSZKOLE
- Przedszkole z Pasją
- Poranki logopedyczne
- Nakrętki dla Amelki
- Sprintem do maratonu
- ,,CAŁE PRZEDSZKOLE ZBIERA BATERIE’’
- DZIECIAKI MLECZAKI
BEZPIECZNE PRZEDSZKOLE
Bezpieczne Przedszkole
Program „Bezpieczne przedszkole” jest programem skierowanym zarówno do dzieci jak i do rodziców, pracowników przedszkola oraz różnych instytucji odpowiedzialnych za nasze bezpieczeństwo.
Należy zauważyć, że większość wypadków drogowych, pożarów wynika z nieprzestrzegania przepisów ruchu drogowego i braku przewidywania skutków naszego postępowania. Sami niszczymy własne zdrowie poprzez niewłaściwe nawyki żywieniowe, brak ruchu, siedzenie przed telewizorem lub komputerem. Czy w takim wypadku nie możemy tego zmienić? Oczywiście, że możemy, ale należy zacząć już od bardzo małych dzieci, gdyż właściwe nawyki i zachowania należy wdrażać przez cały okres dzieciństwa, aby zaowocowało to w życiu dorosłym – stąd też pomysł na opracowanie programu „Bezpieczne Przedszkole”.
W każdym przedszkolu bezpieczeństwo dzieci stanowi wartość o którą troszczą się wspólnie rodzice, nauczyciele a także różnego typu organizacje.
Aby właściwie przygotować dziecko do roli pieszego czy pasażera należy w nim wyzwalać umiejętność współżycia z ludźmi (życzliwość, zrozumienie i poszanowanie potrzeb innych), zdolność kierowania i podporządkowania w zależności od sytuacji, słuchania poleceń, wdrażania do utrzymywania porządku, troszczenia się o słabszych, rozwijania refleksu oraz koncentracji.
Bardzo ważne jest uwrażliwienie dzieci na niebezpieczeństwo, na kształtowanie umiejętności przewidywania skutków swoich działań, promowanie pomysłów na bezpieczne spędzanie wolnego czasu, pomoc dzieciom w rozumieniu reguł i norm niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania w kontaktach z innymi ludźmi.
Wiek przedszkolny jest najbardziej właściwy do wyrabiania u dzieci umiejętności i nawyków a osiągnięcie znaczących efektów, kształtowanie właściwych postaw dzieci wobec problemów bezpieczeństwa wymaga działań systematycznych i długofalowych.