Podsumowanie 9 edycji "Mamo, tato, wolę wodę"

W 2016 roku Gminne Przedszkole w Malawie przyłączyło się do udziału w programie "Mamo, tato, wolę wodę", aby podjąć nowe prozdrowotne i proekologiczne wyzwania.
Nasi wychowankowie przeżyli wiele ciekawych przygód w towarzystwie Wodnych Superbohaterów: Zosi i Krzysia, którzy wraz ze Zdrojkiem podzielili się swoją wiedzą na temat wody i jej roli w życiu człowieka i środowiska. Dowiedzieliśmy się więcej o właściwościach wody, jej zastosowaniach i sposobach oszczędzania. Superbohaterka Zosia - ekspertka od dbania o środowisko, w przystępny sposób wprowadziła dzieci w temat recyklingu opakowań PET, a Krzyś przekazał nam wiedzę o lesie, jego ekologicznych funkcjach oraz zachęcał dzieci do sadzenia drzew. Oczywiście nie mogło zabraknąć picia wody. Dzieci, po przyjęciu inspirująco podanej porcji wiedzy oraz działaniach praktycznych, zostały „Wodnymi Superbohaterami”. Odkryły, że Supermoc jest po stronie natury!

W roku szkolnym 2016/2017 zrealizowaliśmy następujące scenariusze zajęć:
Wodni Superbohaterowie.
Wielka Wyprawa Wodnych Superbohaterów.
Superbohaterowie są eko.
Zwykła-niezwykła butelka.
Co mogą drzewa?
Co kryje las?

Osiągnęliśmy założone cele, które obejmowały:
Uświadomienie dzieciom ważnej roli wody w organiźmie.
Przybliżenie oznak, którymi organizm sygnalizuje pragnienie.
Zachęcanie dzieci do dbania o swój organizm.
Kształtowanie nawyku picia wody przez cały dzień.
Wprowadzenie podziału na wodę pitną i nienadającą się do picia.
Ukazanie skutków spożywania w nadmiarze słodkich napojów.
Zapoznanie dzieci z prawidłowym sposobem segregowania odpadów.
Ukazanie przedmiotów z recyklingu.
Zachęcanie do wykonania zabawek z recyklingu.
Zapoznanie dzieci z rolą wody w życiu drzew.
Zapoznanie dzieci z korzyściami, jakie człowiek czerpie z lasu.
Zapoznanie z ekologicznymi funkcjami lasu.
Poznanie różnych typów lasów i gatunków drzew.
Zapoznanie z zasadami sadzenia drzew.

Wspólnie zmienialiśmy nasze nawyki i postawy, aby w konsekwencji tworzyć bardziej świadome, a przede wszystkim zdrowe społeczeństwo!

Koordynator programu
Magdalena Dziobak