MALI uczniowie idą do szkoły

MALI uczniowie idą do szkoły – projekt edukacyjny UNICEF

PROJEKT – projekt „MALI uczniowie idą do szkoły” jest odpowiedzią na sytuację dzieci w Mali – kraju w Afryce Zachodniej, którego ponad połowę społeczeństwa stanowią dzieci. 40% z nich nie chodzi do szkoły podstawowej. Jeszcze mniej kontynuuję naukę w szkole średniej. Niestety będzie to skutkować tragicznymi efektami w przyszłości, dlatego tak ważne jest, by dzieci w Mali zdobyły wykształcenie. Niski wskaźnik upowszechnienia edukacji rzutuje na całe życie mieszkańców Mali. Udział w projekcie ma uświadomić dzieciom  w Gminnym Przedszkolu w Malawie  jak wygląda kwestia dostępu do edukacji na świecie, jakie są przyczyny tego, że nie wszystkie dzieci mogą się uczyć i co można robić, by z tym walczyć.

CELE PROJEKTU:

• Zapoznanie dzieci z tematem dostępu do edukacji na świecie, w tym szczególnie sytuacji dzieci w Mali,
  •  Kształtowanie wśród młodych ludzi postawy zaangażowania społecznego,
  • Zebranie środków finansowych na edukację dzieci w Mali.

NA CZYM POLEGA PROJEKT? – „MALI uczniowie idą do szkoły” to projekt edukacyjno-pomocowy,      z którego dzieci dowiedzą się jak wygląda kwestia dostępu do edukacji na świecie. W ramach akcji uczniowie będą mogli pomóc dzieciom z Mali zbierając fundusze, które umożliwią im naukę. Jako, że naszym celem jest upowszechnienie edukacji, to sposób niesienia pomocy też powinien mieć wymiar edukacyjny dla uczniów. Dlatego proponujemy, by dzieci przy pomocy nauczycieli i rodziców stworzyły swoje własne książki. Wszystkie książki, które w życiu czytamy wzbogacają nas. Te książki będą miały dodatkową funkcję – przyniosą korzyść innym dzieciom. Każde dziecko lub grupa dzieci może stworzyć dowolną książkę – krótką opowieść przygodową, bajkę, opowiadanie, tomik poezji czy też komiks. Rodzaj literatury, jak i technika wykonania są dowolne. Książki mogą być wzbogacone ilustracjami, zdjęciami, rysunkami. Do wykonania takich książek wystarczą podstawowe artykuły piśmiennicze (kartki papieru, długopisy, kredki) i przede wszystkim wyobraźnia.

Uruchom swoją kreatywność i pomóż dzieciom w Mali cieszyć się edukacją.

Wszystkie stworzone przez uczestników projektu książki zostaną zaprezentowane podczas zajęć pt.: „Dzień Książki dla Afryki”, a zaproszeni do przedszkola goście będą mogli wybrać sobie książkę           w zamian za przekazanie darowizny na posłanie dzieci w Mali do szkoły. Każdy z zaproszonych do placówki gości będzie mógł znaleźć coś ciekawego dla siebie i w zamian za darowiznę na rzecz dzieci wrócić do domu z nową książką.

ETAPY REALIZACJI PROJEKTU:

Zajęcia edukacyjne - najważniejszym celem projektu jest zapoznanie uczniów z sytuacją dzieci           w Mali. Specjalnie przygotowane materiały, w tym prezentacje i filmy, umożliwią przeprowadzenie ciekawych zajęć, podczas których uczniowie zrozumieją na czym polegają problemy mieszkańców krajów rozwijających się, a także dowiedzą się jak można im zaradzić.

Przygotowanie książek – po zapoznaniu się z sytuacją rówieśników w Mali, uczniowie zaangażują się w pomoc dzieciom z tego kraju. Każdy przygotuje swoją własną książkę. Książki są różne, a więc i te autorstwa dzieci mogą przybrać oryginalną formę. Może to być krótkie opowiadanie, bajka, opowieść, a nawet komiks. Wszystko zależy od dziecięcej wyobraźni. Książki można wykonać dowolną techniką, a wystarczą podstawowe artykuły piśmiennicze (bloki, zeszyty, kartki, długopisy i kredki), by je przygotować. Samodzielne wykonane ilustracje dodatkowo wzbogacą książkę.

Konkurs „W krainie bajek” – integralnym elementem projektu jest konkurs. Więcej informacji na ten temat już wkrótce.

ZAKOŃCZENIE PROJEKTU - po zakończonej akcji zebrana darowizna zostanie wpłacona na konto zbiórki otwartej na rzecz dzieci w Mali.

Marzena Sondej