CZYSTE POWIETRZE WOKÓŁ NAS

SPRAWOZDANIE Z REALIZACJI PROGRAMU „CZYSTE POWIETRZE WOKÓŁ NAS”

Program Edukacji Antytytoniowej dla dzieci przedszkolnych został zrealizowany w grupach: IV „Elfy”, V „Smerfy”, VI „Muminki”.

Realizacja programu  składała się z 5 zajęć dydaktycznych skierowanych  do dzieci  4, 5 i 6 letnich:

1. Zajęcia -  Wycieczka.

2. Zajęcia -  Co i dlaczego dymi?

3. Zajęcia -  Jak się czuję, kiedy dymi papieros?

4. Zajęcia - Co się dzieje, gdy ludzie palą papierosy?

5. Zajęcia -  Jak unikać dymu papierosowego?

Dzięki tym zajęciom dzieci zwiększyły wiedzę dotyczącą szkodliwości dymu. Została stworzona gazetka informacyjna na temat Czystego powietrza wokół nas. Dzieci podczas wycieczki obserwowały różne źródła dymu. Następnie z dużymi zaangażowaniem stworzyły  ilustracje dotyczące źródeł dymu.  Przedszkolaki projektowały także własny znaczek ,,Nie pal przy mnie". Słuchały opowiadania o zanieczyszczonym powietrzu „Jak Wiosna ratowała przyjaciół”. Przedszkolaki brały udział w zabawach dydaktycznych i muzyczno – ruchowych „Na polanie”, „Tak lub nie”, „Kwiatki”. Kolejnym punktem było zapoznanie się z postacią Dinusia. Przedszkolaki poznały historyjkę o podróży Dinusia pociągiem z ilustracją pantomimiczną dzieci. Następnie słuchały piosenki o nowym przyjacielu, bawiły się przy muzyce, oraz kolorowały jego postać. Stworzone prace przedszkolaki zaniosły do swoich domów, w celu dzielenia się zdobytą wiedzą w środowisku lokalnym. Podsumowaniem cyklu zajęć była zabawa „To już wiem” podnoszenie uśmiechniętej buźki, przy właściwych stwierdzeniach, a smutnej przy niewłaściwych.

Program „ Czyste powietrze wokół nas” cieszył się dużym zainteresowaniem dzieci. Chętnie uczestniczyły w zajęciach, łatwo przyswajały informacje na temat problemu dymu tytoniowego oraz jak unikać sytuacji, w których dzieci przebywają w pomieszczeniach zadymionych. Dzieci po tych zajęciach rozpoznają różne źródła dymów. Znają skutki jakie niesie ze sobą palenie papierosów, oraz przebywanie przy osobie palącej i wdychanie dymu papierosowego. Przedszkolaki poznały  miejsca w których mogą być szczególnie narażone na dym. Wprowadzenie wychowania antynikotynowego jako części wychowania zdrowotnego dla tej grupy wiekowej stanowi pierwsze ogniwo w łańcuchu działań edukacyjnych na rzecz kształtowania świadomych postaw antynikotynowych dzieci przedszkolnych.

Agnieszka Kuczma

Gminne Przedszkole w Malawie rozpoczęło w roku szkolnym 2015/2016 realizację Programu Przedszkolnej Edukacji Antytytoniowej „CZYSTE POWIETRZE WOKÓŁ NAS”, przy współpracy z Wojewódzką Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Rzeszowie.

Program Edukacji Antytytoniowej dla dzieci przedszkolnych, jest przeznaczony dla najstarszej grupy wiekowej – realizowany w naszym przedszkolu w grupie IV (Elfy), V (Smerfy) i VI (Muminki).

Założenia programu

• Ochrona dzieci przed szkodliwym wpływem dymu tytoniowego.
  • Program ten jest adresowany do dzieci przedszkolnych, z udziałem rodziców  i opiekunów.
  • Stanowi on pierwsze ogniwo w cyklu programów antytytoniowych.
  • Program ma charakter profilaktyczny, ale przede wszystkim ma na celu wykształcenie u dzieci świadomej postawy ochrony własnego zdrowia w sytuacjach, gdy są skazane na bezpośredni kontakt z palącymi.
  • Program może być rozszerzony na środowisko lokalne.

Cele główne programu:

1. Wzrost kompetencji rodziców w zakresie ochrony dzieci przed ekspozycją na dym tytoniowy.

2. Zwiększenie umiejętności dzieci w zakresie radzenia sobie w sytuacjach, gdy przebywają w zadymionych pomieszczeniach lub, gdy dorośli palą przy nich tytoń.

Cele szczegółowe programu:

1. Wykształcenie umiejętności rozpoznawania różnych źródeł dymów.

2. Wykształcenie umiejętności rozpoznawania różnych dymów, „wydobycie” dymu papierosowego.

3. Zwiększenie uwrażliwienia dzieci na szkodliwość dymu papierosowego.

4. Zwiększenie uświadomienia skutków palenia papierosów.

5. Zwiększenie uwrażliwienie dzieci na miejsca, w których mogą być narażane na dym.

Agnieszka Kuczma