• Zajęcia dodatkowe

Harmonogram zajęć dodatkowych w naszym przedszkolu:

JĘZYK ANGIELSKI

Zajęcia z języka angielskiego prowadzone są przez panią Beatę Nycz we wszystkich grupach wiekowych. Podczas zajęć dzieci uczą się języka poprzez zabawę. Śpiewają piosenki w języku angielskim, przyswajają proste i krótkie zwroty, liczby, kolory, a także nazwy przedmiotów z najbliższego otoczenia dziecka. Treści zająć wprowadzane są według programu zgodnego z podstawą programową wychowania przedszkolnego.

Zajęcia z języka angielskiego odbywają się we wtorki, czwartki oraz w piątki w godzinach:

Gr. I Pszczółki: wtorek 10.00 - 10.30
          Gr. II Biedronki: wtorek 11.00 - 11.30, czwartek - 9.30 - 10.00

Gr. III Misie: wtorek 10.30 - 11.00, czwartek - 10.00 - 10.30
          Gr. IV Motylki: wtorek 9.30 - 10.00, piątek - 10.30 - 11.00

Gr. V Sówki: wtorek i piątek 13.00 - 13.30
          Gr. VI Tropiciele: wtorek i piątek 12.30 - 13.00
          Gr. VII Odkrywcy: wtorek i piątek 12.00 - 12.30

RELIGIA

Zajęcia prowadzi ks. katecheta Piotr Łoboda
          Zajęcia z religii realizowane są we wtorki i w piątki w grupie IV, V, VI i VII dla dzieci 5 i 6 letnich za zgodą rodziców. Podczas zajęć dzieci w grupie IV i V pracują z podręcznikiem do nauki religii dla dzieci 5 - letnich "Spotkanie dzieci Bożych", a dzieci z grupy VI i VII z podręcznikiem "Kocham dobrego Boga". Podręczniki wykorzystywane w pracy z dziećmi są zgodne z programem nauczania.

Zajęcia z Religii odbywają się we wtorki i piątki w godzinach:

Gr. III Misie: środa 10.40 - 11.10
          Gr. IV Motylki: środa 10.10 - 10.40
          Gr. V Sówki: czwartek 10.30 - 11.00
          Gr. VI Tropiciele: środa 9.00 - 9.30 i czwartek - 10.00 - 10.30
          Gr. VII Odkrywcy: środa i czwartek 9.30 - 10.00

RYTMIKA

Zajęcia muzyczno - ruchowe mają na celu rozbudzenie wrażliwości muzycznej i estetycznej dzieci, rozwijanie zamiłowania do śpiewu, muzyki, tańca oraz zaspokajanie potrzeby ruchu. Poprzez rozwijanie słuchu muzycznego - kształcenie poczucia rytmu - poprawne śpiewanie piosenek - poprawne i estetyczne poruszanie się - wspólne muzykowanie - rozwijanie wyobraźni i inwencji twórczej. Zajęcia realizowane są zgodnie z programem własnym "Świat rytmu i muzyki".
          Na zajęciach rytmicznych dzieci poznają piosenki zgodne z daną porą roku i omawianą tematyką. Oprócz śpiewania piosenek przedszkolaki uczą się różnych tańców - współczesnych oraz ludowych, biorą udział w zabawach ruchowych. W toku zajęć rytmicznych dzieci uczą się także rozróżniać dźwięki wysokie i niskie, a także reagować ruchem ciała na ustalony sygnał muzyczny.
          Zajęcia realizowane są przez nauczycielki przedszkola dwa razy w tygodniu 15 - 20 min dla dzieci 3 i 4 letnich, 20 - 30 min dla dzieci 5 i 6 letnich. Czas zajęć może być wydłużony według potrzeby dzieci.

LOGOPEDIA

Zajęcia prowadzą logopedzi: Pani Brygida Korab, Pani Magdalena Dziobak i Pani Małgorzata Kruczek.
          Ćwiczenia odbywają się dla dzieci zakwalifikowanych po przeprowadzonych badaniach przesiewowych w czteroosbowych grupach, 0,5h raz w tygodniu każda grupa.

Ponadto kontynuowane są wprowadzone w 2015 roku tzw. "Poranki logopedyczne". Są to ćwiczenia logopedyczne z elementami logorytmiki, prowadzone w każdej grupie przedszkolnej pod kierunkiem nauczycieli. Mają one na celu usprawnianie aparatu oddechowego, artykulacyjnego, słuchowego i fonacyjnego dzieci.

Cele zajęć:

•        Stymulowanie ogólnego rozwoju dziecka.
          •        Stymulowanie opóźnionego rozwoju mowy.
          •        Usprawnianie narządów mowy.
          •        Korygowanie zaburzeń mowy w zakresie fonetyki, gramatyki i strony leksykalnej.
          •        Utrwalanie nabytych umiejętności.
          •        Wzbogacenie zasobu słownictwa dziecka.

GRY I ZABAWY RUCHOWE Z ELEMENTAMI GIMNASTYKI KOREKCYJNEJ

Zajęcia ruchowe z elementami gimnastyki korekcyjnej prowadzone są we wszystkich grupach przez wychowawczynie poszczególnych grup dwa razy w tygodniu, mają one charakter grupowy. W grupach młodszych 15 – 20 minut, a w grupach starszych 30 minut. Dzieci podczas ćwiczeń nabywają odpowiednie czucie i pamięć mięśniową, ich ruchy stają się coraz bardziej celowe, dokładne, skoordynowane, a także płynne i zautomatyzowane oraz zapobiegają wadom postawy. Kształtowanie zdolności motorycznych oraz umiejętności ruchowych jest jednym z celów kierowanej aktywności ruchowej dzieci w wieku przedszkolnym. W trakcie ćwiczeń wykorzystywane są różnorodne sprzęty m. in. tunel, równoważnia, drabinki, woreczki, szarfy itp.

DODATKOWE ZAJECIA TANECZNE

Zajęcia taneczne prowadzone są przez Podkarpackie Centrum Tańca. Dzieci poznają podstawowe kroki tańców towarzyskich i rozwijają swoje zamiłowanie do muzyki oraz tańca. Zajęcia te są płatne przez rodziców.