Dzieciństwo bez próchnicy

Gminne Przedszkole w Malawie w roku szkolnym 2015/2016 bierze udział w polsko-szwajcarskim projekcie„Dzieciństwo bez próchnicy”.Głównym jego celem  jest obniżenie częstotliwości występowania próchnicy zębów u dzieci w wieku 0-5 lat.

Rozumiejąc konieczność wzrostu świadomości prawidłowych nawyków w zakresie higieny jamy ustnej działania edukacyjne skierowano nie tylko do dzieci, ale także do wychowawców i rodziców.

Ważnym etapem powyższego programu było spotkanie z panią stomatolog Jolantą Zamościńską, które odbyło się 26 października 2015 r. Edukatorka przeprowadziła zajęcia we wszystkich grupach przedszkolnych, a także zorganizowała szkolenie dla rodziców. Przeprowadzone zajęcia z dziećmi miały na celu przede wszystkim wdrożyć zasady prawidłowego szczotkowania zębów, dlatego każdy przedszkolak został poinstruowany w jaki sposób szczotkować ząbki. Pani Jolantaz pomocą swojego małego, pluszowego pomocnika uświadomiła dzieciom jak ważne jest systematyczne mycie zębów.

W trakcie spotkania z rodzicami pani stomatolog w oparciu o film edukacyjny, omówiła najważniejsze zasady higieny jamy ustnej. Zwróciła szczególną uwagę na dobór pasty do wieku dziecka, a także  podkreśliła znaczenie wizyt adaptacyjnych i  kontrolnychw gabinetach stomatologicznych.

W naszej placówce dzieci systematycznie myją swoje ząbki, ale po spotkaniu z panią stomatolog, codzienne szczotkowanie stało się dokładniejsze i bardziej efektywne.

W ramach dalszych działań w tym projekcie dzień 19 listopada 2015 r. w Gminnym Przedszkolu w Malawie to „Dzień zdrowego ząbka”. Tego dnia wszyscy nauczyciele przeprowadzą specjalne zajęcia profilaktyczne – dzieci utrwalą sobie zasady prawidłowego mycia zębów, usłyszą historyjkę o Panu Ząbku, rozwiążą edukacyjne zagadki w  kartach pracy (zamieszczone na stronie www.zebymalegodziecka.pl),otrzymają zestawy do higieny jamy ustnej oraz pomoce dydaktyczne.

W ramach tego projektu w Gminnym Przedszkolu w Malawie zostanie zorganizowany wewnątrzprzedszkolny konkurs plastyczny o tematyce zdrowia jamy ustnej. Zwycięska praca powalczy o atrakcyjne nagrody w ogólnopolskim konkursie zorganizowanym przez Departament Funduszy Europejskich w Ministerstwie Zdrowia.

Zapoczątkowane w programie działania będą kontynuowane przez nauczycieli, co, jesteśmy przekonani, zaowocuje w przyszłości ładnym i zdrowym uzębieniem u dzieci oraz zadowoleniem rodziców z wysokiej jakości usług Gminnego Przedszkola w Malawie.